Математики жартують


Одного разу Евкліда запитали:
- Чому б ти віддав перевагу - двом цілим яблукам чи чотирьом половинкам?
- Чотирьом половинкам, - відповів Евклід.
- Але хіба це не одне й те саме?
- Звичайно, ні. Адже обравши половинки, я відразу побачу, червиві ці яблука чи ні.

***

Ampere1.jpgВідомий французький фізик і математик Андре Марі Ампер (1775-1836) був неймовірно розсіяний.

Одного разу, виходячи зі свого будинку, він крейдою написав на дверях:

«Панове! Господаря немає вдома, приходьте ввечері ».

Незабаром Ампер повернувся назад, але, побачивши на дверях цей напис, знову пішов. Додому він прийшов пізно ввечері.***

Одного разу Ампер гуляв у парку, розмірковуючи над якоюсь складною проблемою. Несподівано прямо перед ним виникла чорна дошка. Анітрохи не здивувавшись, він за звичкою дістав з кишені крейду і став записувати на ній обчислення. Через кілька хвилин дошка так само несподівано стала повільно віддалятися. Ампер почав рухатися слідом за нею, продовжуючи списувати вільний простір формулами. Однак дошка рухалася все швидше і швидше, так що вченому доводилося мало не бігти за нею. У якийсь момент переслідування стало неможливим, Ампер видихався і тільки тут, нарешті, збагнув, що жадана дошка – це задня стінка великої чорної карети ...    

 ***
Norbert wiener.jpg
Одного разу, коли Норберт Вінер (1894-1964) йшов по території університетського містечка, його зупинив студент, у якого було якесь математичне запитання. Зупинившись, Вінер деякий час обговорював зі студентом проблему. Закінчивши, він запитав у співрозмовника:
- Коли Ви мене зустріли, я йшов туди (і вказавпальцем напрямок) чи в іншу сторону?
- Он туди.
- Ага, значить, я ще не обідав.
І математик продовжив свій шлях в сторону їдальні.

 ***

Знаменитий французький математик, «князь дилетантів » П'єр Ферма (1601-1665) одного разу отримав лист, в якому його запитували, чи є число 100895598169 простим. Ферма миттєво відповів, що це дванадцятизначне число – добуток двох простих чисел 898423 і 112303.


 ***


Винахідник логарифмів Джон Непер (1550-1617) мав репутацію чорнокнижника і чаклуна, чим він одного разу дотепно скористався. Якось раз в його будинку сталася крадіжка. Винуватцем міг бути тільки хтось із слуг, але хто саме, незрозуміло. І тоді Непер
придумав хитрий хід. Зібравши всіх своїх слуг, він сказав їм, що його чорний півень уміє читати таємні думки людей і тому допоможе йому знайти злодія. Після цього Непер наказав слугам поодинці заходити в темну кімнату і доторкатися рукою чорного півня, який сидить там. Як тільки злодій торкнеться півня-телепата, додав він, той голоснозакричить. Слуги по черзі стали заходити «на прийом» до півня, але той так і не закричав. Однак Непер легко вирахував злодія, перевіривши руки випробовуваних після півнячого «тесту». Руки невинних були забруднені попелом, яким хитромудрий господар попередньо обсипав півня. Зловмисник же злякався ясновидячого півня і, увійшовши до нього в кімнату, не торкнувся його. Тому його руки, на відміну від совісті, були чистими.

***Німецький математик Петер Густов Діріхле, був дуже небагатослівний. В той знаменний день коли у нього народився син, він відправив своєму тестю телеграму, мабуть найкоротшу за всю історію телеграфу: +1. 

***

      Давида Гільберта запитали про одного з його колишніх учнів.
- Ах, цей? Він став поетом. Для математики в нього було занадто мало уяви.

***

      На одній зі своїх лекцій Давид Гільберт сказав:
- Кожна людина має деякий горизонт поглядів. Коли він звужується і стає нескінченномалим, то перетворюється на точку. Тоді людина говорить: «Це моя точка зору».

Немає коментарів:

Дописати коментар